Jak oszczędzać wodę?
10 prostych sposobów na oszczędzanie wody:
- Sprawdź czy Twoje instalacje wodociągowe nie mają przecieków. Odczytaj swój wodomierz przed i po dwugodzinnym niekorzystaniu z wody. Jeżeli nie wykazuje dokładnie tego samego stanu – masz przeciek. Pamiętaj: sprawdzaj regularnie szczelność spłuczki i kranów w domu.
- Sprawdź, czy nie wycieka woda ze zbiornika w Twojej toalecie. Sprawdź, czy nie ma w rezerwuarze zużytych, zardzewiałych lub zepsutych części. Większość z nich jest niedroga, dostępna i łatwa w montażu.
- Jeżeli w Twoim kranie w ciągu każdych 10 sekund kapie 7 kropli wody, to w ciągu doby marnujesz jej 12 litrów, a w ciągu roku ponad 4 tysiące litrów! Wyobraź sobie stojące obok siebie i wypełnione po brzegi 40 stulitrowe wanny wody! Zostanie to dodane do kosztów Twojego rachunku za wodę i ścieki, tylko dlatego, że obojętnie patrzysz na jeden cieknący kran. Pamiętaj: małe przecieki – duże straty!
- Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Montujmy w naszych toaletach spłuczki z tzw. dwutaktem. Korzystajmy z wody „według potrzeby”. Pomoże nam to zaoszczędzić do 3 litrów na jednym spuszczeniu wody.
- Nie pozwól, aby woda była odkręcona, kiedy się golisz lub myjesz twarz. Wodę do mycia twarzy odkręć dopiero po namydleniu. Kiedy myjesz zęby, wodę do płukania nabierz do kubeczka. Mycie zębów pod bieżącą wodą może spowodować straty sięgające nawet od 10 do 15 litrów na minutę.
- Nie wyrzucaj do toalety resztek jedzenia, fusów z kawy czy herbaty lub chusteczek higienicznych. Jedno spłukanie to średnio 6 litrów zmarnowanej wody.
- Kąpiel w pełnej wannie to jednorazowe zużycie około 200 litrów wody. Zamiast kąpieli, korzystaj z prysznica. Jest bardziej higieniczny i pozwala zaoszczędzić do 400 litrów wody tygodniowo! A dodatkowo jeszcze, zakręcaj kran kiedy namydlasz ciało.
- Nastawiajmy pranie tylko przy w pełni załadowanej pralce lub ustaw na program oszczędnościowy, używający wodę w ilości adekwatnej do wielkości załadunku.. Przeciętne pranie zużywa nawet 95 litrów wody. Ładując „do pełna” możemy mieć pewność, że woda ta nie została zmarnowana.
- Największym konsumentem wody w kuchni jest ręczne zmywanie naczyń. Wiadomo, że nie możemy wykluczyć tej czynności, ale możemy bardziej racjonalnie wykorzystywać wodę: kiedy zmywasz ręcznie, napełnij jedną komorę zlewu lub miskę wodą z płynem. Spłukuj szybko, pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.
- Naprawa cieknącego kranu lub cieknącej spłuczki, zabierze nam zaledwie parę minut i nie kosztuje wiele, zwykle ogranicza się do wymiany uszczelki, z którą możesz poradzić sobie we własnym zakresie, a jeżeli nie, pozwól fachowcowi aby to naprawił. Zapłacisz zdecydowanie mniej za części i usługę, niż za zmarnotrawioną wodę.
A na koniec ciekawostka: za każdym razem gdy gotujemy jajka, schłodzoną wodę możemy wykorzystać do podlania kwiatków. Substancje uwolnione ze skorupek podczas gotowania dobrze zrobią naszym kwiatkom i nie będziemy musieli podejrzewać niewinne roślinki o naciąganie nas na wyższe rachunki.