Informacje w zakresie członkostwa w spółdzielniach mieszkaniowych:
- Członkami Spółdzielni z mocy ustawy są wszystkie osoby posiadające spółdzielcze lokatorskie bądź spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (osoby te nie mają obowiązku składania deklaracji członkowskiej ani wnoszenia udziału i wpisowego).
- Członkami Spółdzielni są oboje małżonkowie, jeżeli prawo do lokalu przysługuje im wspólnie, albo jeżeli wspólnie ubiegają się o zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo prawa odrębnej własności lokalu.
- Członkiem Spółdzielni może być również osoba, która nabyła prawo odrębnej własności lokalu. Właścicielowi lokalu, który nie jest członkiem Spółdzielni, przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków. Właściciel zobowiązany jest złożyć deklarację członkowską (bez obowiązku wnoszenie udziału i wpisowego).
- Członkiem nie może być osoba nie posiadająca prawa do lokalu w zasobach Spółdzielni.
- Członkostwo w Spółdzielni ustaje z mocy prawa z chwilą zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (lub udziału w tymi prawie), zbycia prawa odrębnej własności lokalu lub udziału w tym prawie, a także w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.
- Jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo odrębnej własności lokalu albo ekspektatywa własności należy do kilku osób, członkiem Spółdzielni może być tylko jedna z nich, chyba że przysługuje ono wspólnie małżonkom.