Osiedle ma swoje "zielone płuca". To malownicze tereny Parku Dolina Służewska. Płynie tędy Potok Służewiecki, niegdyś zwany Sadurką. Wyznacza on granicę pomiędzy Ursynowem a mokotowskim już Służewem nad Dolinką. Służew administracyjnie należy bowiem do Dzielnicy Mokotów. „To wielkie szczęście mieć na swoim Osiedlu swój własny strumyk” pisał poeta, mieszkaniec Służewa, Zbigniew Jerzyna. Nie sposób poecie nie przyznać racji. Potok dzięki swej naturalności nadaje całemu terenowi Osiedla niezwykły urok.

Zielona Dolinka

Park Dolina Służewska to wyjątkowe miejsce; jeden z nielicznych zielonych azyli miasta o naturalnym pięknie. Unikatowego charakteru dodają mu dziko rosnące krzewy, trawy i zioła, a także liczne oczka wodne, po których pływają kaczki. Żyją tu rzadkie gatunki, jak ropucha mazowiecka i świerszcz wielki. Autorem projektu Parku był znany architekt krajobrazu Longin Majdecki. Wśród drzew Doliny Służewskiej można znaleźć pozostałości starych gospodarstw. Tutaj możemy zobaczyć, jak wyglądał dawny Służew. Przeważały wiejskie gospodarstwa z niskimi domami, oborami i stodołami. Pozostało z nich tylko jedno – to przy ul. Tarniny 7.

Samo Osiedle Służew nad Dolinką też jest jednym z najbardziej zielonych miejsc na mapie Warszawy. Okazały drzewo-krzewostan jest chlubą Spółdzielni. Rośnie tu bowiem blisko 3000 drzew, w większości liściastych. Na cały drzewostan osiedlowy składa się nie tylko piękny i wartościowy starodrzew, ale również młode egzemplarze, które są regularnie dosadzane.

Wśród gatunków liściastych przeważają klony. Łącznie rośnie ich prawie 600.

  • Są to głównie klony zwyczajne, jesionolistne i jawory.
  • Wśród najmłodszych egzemplarzy można znaleźć takie ciekawostki, jak klon tatarski (odmiana ginnala).
  • Drugim najliczniej występującym rodzajem drzewa jest lipa. Łącznie rośnie ich na Osiedlu ponad 450 sztuk wszystkich gatunków. Rośnie tu też dużo brzóz.
  • Na terenie Osiedla są też kasztanowce, robinie akacjowe, sumaki jesiony, jarzęby, a także topole, których można doliczyć się około setki (topola czarna, biała, topola osika, gatunki mieszańcowe).
  • Poza tym są też wierzby (wierzba biała), dęby, głogi, leszczyny.
  • Mniej jest natomiast gatunków iglastych. To zaledwie 15% wszystkich drzew.
  • Najpopularniejsze wśród iglaków są tuje, świerki, sosny.
  • Można także spotkać nieliczne jodły i modrzewie. 

Służew to dawne tereny sadownicze. Wciąż licznie występują tu więc drzewa owocowe, np. śliwa, zwłaszcza mirabelka. Charakterystyczne są również skupiny jabłoni drobnoowocowej. 

Na Osiedlu znajdziemy także gatunki wyjątkowe. Kilkanaście okazałych platanów klonolistnych cieszy oko nie tylko latem, kiedy oszałamiają gęstymi ciemnozielonymi koronami, ale także jesienią. Na terenach Spółdzielni występują także dwa drzewa surmii bignoniowatej, które przykuwają uwagę jasnozielonymi liśćmi o imponujących rozmiarach i cylindrycznymi, bardzo długimi i cienkimi, lekko łukowato wygiętymi "strąkami” z nasionami. Rośnie tu kilka miłorzębów dwuklapowych, które są młode, a także jeden okaz liczący sobie około 20 lat, piękny, dwupniowy.

Obszar Spółdzielni jest bogato obsadzony krzewami. Wśród nich prym wiodą ligustry, forsycje forsycje, berberysy, lilaki oraz krzewy z rodzaju tawuła.

Osiedle poza swoimi mieszkańcami ma jeszcze innych lokatorów. To ptaki, których - dzięki sąsiedztwu Parku Dolina Służewska jest bardzo dużo. Gniazduje tu 35 gatunków. Na terenie Osiedla rozmieszczono dla nich blisko sto budek lęgowych oraz 20 schronów dla nietoperzy. Budki zasiedlane są głównie przez sikory i szpaki. 

Piękne, zielone Osiedle to także dzieło mieszkańców, którzy z ochotą włączają się w działania ekologiczne i dbają o osiedlową zieleń. Spółdzielnia corocznie organizuje konkurs na najpiękniej ukwiecony balkon i najładniej zagospodarowane otoczenie budynku. Ta rywalizacja cieszy się dużym zainteresowaniem. W dotychczasowych edycjach, do konkursu zostało zgłoszonych wiele ekspozycji budzących zasłużony podziw. 

W 2014 roku mieszkańcy dwóch budynków uczestniczyli w ogólnopolskim, prospołecznym projekcie ‘”Zielona ławeczka’”, którego inicjatorem była Fundacja Banku Ochrony Środowiska. W ramach projektu, mieszkańcy zaprojektowali i wykonali, przy niewielkiej pomocy Spółdzielni, mini-ogródki i rabaty przy ul. Bacha 26 i ul. Batuty 3. Zostały one ocenione wysoko, a rabatę przy ul. Bacha 26 uznano w ogólnopolskim głosowaniu internautów za jeden z najlepszych projektów w całej Polsce.

Wspólna troska mieszkańców i pracowników Spółdzielni o tereny zielone przynosi dobre efekty. Piękna i zadbana zieleń wzbudza zachwyt przez wszystkie cztery pory roku, a dbałość o jej utrzymanie jest doceniana nawet przez instytucje zewnętrzne. I tak, w 2015 roku Towarzystwo Przyjaciół Warszawy doceniło Służew nad Dolinką, nagradzając Spółdzielnię w kategorii „Osiedla mieszkaniowe” w konkursie „Warszawa w kwiatach i zieleni”. 

Od 2020 r. na terenie osiedla zakładane są również łąki kwietne. Zakładanie łąk kwietnych na mało uczęszczanych trawnikach i w miejscach intensywnie nasłonecznionych, wpisują się w ogólny trend ekologiczny, wynikających z obserwowanych zmian klimatycznych.

Od kilku lat Spółdzielnia corocznie włącza się w akcję sadzenia drzew z okazji Światowego Dnia Drzewa, który jest obchodzony 10 października. Jest to międzynarodowa akcja, której celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. Z tej okazji nowe nasadzenia mają miejsce również na naszym Osiedlu.

Inicjatorem Dnia Drzewa był Amerykanin Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska, znawca i miłośnik przyrody, który w roku 1872 zainicjował zakrojoną na szeroką skalę akcję sadzenia drzew w Stanach Zjednoczonych.

Do Europy idea Mortona trafiła w 1951 roku. W Polsce Dzień Drzewa odbywa się od roku 2002 r.  w dniu 10 października. Jest organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne, szkoły i nadleśnictwa.