Spółdzielnia Mieszkaniowa „Służew nad Dolinką” powstała w 1991 roku, poprzez wydzielenie się ze Spółdzielni „Mokotów”.

Początkowo Spółdzielnia nosiła nazwę „Służew nad Doliną”. Mieszkańcy, powszechnie i pieszczotliwie, nazywali jednak osiedle „Dolinką”, dlatego też nazwa Spółdzielni uległa w roku 1996 zmianie na „Służew nad Dolinką”.

Osiedle Służew nad Dolinką zajmuje powierzchnię ponad 42 ha i znajduje się w granicach ulic: Puławska, Wałbrzyska, Kmicica, Nowoursynowska i Łukowa. Od południa sąsiaduje z Parkiem Dolina Służewska. Chlubą osiedla jest piękna zieleń.

Spółdzielnia liczy obecnie ponad 6,7 tysiąca członków i zarządza 42. budynkami mieszkalnymi oraz 5. wspólnotami mieszkaniowymi.

Większość budynków ma już ponad czterdzieści lat. 41 z nich powstało w latach 1974-1979, przy zastosowaniu technologii wielkowymiarowych prefabrykatów typu „rama H”. Pierwsi mieszkańcy wprowadzili się w październiku 1974 r. do budynków przy ul. Bacha 26 oraz przy Wałbrzyskiej 19. Ostatnim budynkiem, zasiedlonym w tamtym okresie, był ten przy Łukowej 2. Stało się to w październiku 1979 r. 

Budynki mieszkalne wybudowane w latach 70-tych poddane zostały gruntowanej modernizacji oraz szerokiemu zakresowi prac remontowych, dzięki czemu nabrały nowego blasku. 

Działalność inwestycyjna na terenie Osiedla została wznowiona w roku 2003, a dwa lata później oddano do użytkowania nowy budynek przy ul. Noskowskiego 2. Od tego roku Spółdzielnia prowadzi dalszą działalność inwestycyjną.

Najnowsze budynki znajdują się przy ul. Puławskiej 255, Puławskiej 255A , Elsnera 34 i Mozarta 1 zostały one wybudowane przez Spółdzielnię w latach 2007-2016 i stanowią wspólnoty mieszkaniowe, którymi Spółdzielnia obecnie zarządza. W roku 2021 Spółdzielnia zakończyła kolejną inwestycję, zlokalizowaną przy ul. Sonaty 5.

Spółdzielnia inwestuje także w infrastrukturę społeczną. Wybudowała m.in. przedszkole, które działa na zasadzie placówki publicznej, liczne obiekty sportowo-rekreacyjne, zdrój wody oligoceńskiej.