Skip to main content
Radosnych Świąt Wielkanocnych!
Zamknij
Z ostatniej chwili
 

Miejsca Pamięci

Orzeł Piastowski nad Dolinką

 13 listopada 2016 r. na terenie Osiedla odslonieto rzeźbę Orla Piastowskiego autorstwa Bogusława Niedzwieckiego, która upamiętnia 1050-lecie Chrztu Polski. Obok rzeźby zamieszczono tabliczkę z napisem:

Bez Chrztu nie byłoby
Narodu Polskiego
966 - 2016
Członkowie i Mieszkańcy
Spółdzielni Mieszkaniowej "Służew nad Dolinką"


Służew nad Dolinką w hołdzie Powstańcom Warszawskim

70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono na Osiedlu poprzez żywy, zimozielony znak Polski Walczącej. Rośnie on u zbiegu ulic Bacha i Batuty. 


W roku 2015, obok tego znaku, odsłonięto tablicę pamiątkową o treści:

Pamiętamy 1.VIII.1944
Mieszkańcy i Członkowie
Spółdzielni Mieszkaniowej
„Służew nad Dolinką”

W ten sposób społeczność Osiedla wyraziła szacunek dla Powstańców Warszawy.

Orzeł Biały nad Dolinką

Tradycja i pamięć o historii stanowią bardzo bliskie Polakom elementy tożsamości narodowej, nawet w małych społecznościach.

„Pamiętamy” to cykl działań podjętych przez mieszkańców i Spółdzielnię, właśnie dla upamiętnienia ważnych rocznic historycznych. W roku 2008 na terenie Osiedla odbyły się uroczyste obchody z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Rzeczpospolitą Polską niepodległości, nad którymi honorowy patronat objął prezydent RP Lech Kaczyński.

Zostało wówczas utworzone Miejsce Pamięci Narodowej przy ul. Sonaty 2. Zasadzono tam drzewo, platan klonolistny, i otoczono je ogrodzeniem, na którym zamieszczono osiem wybranych dat z historii naszego kraju. W pobliżu znajduje się kamień z wmurowaną tablicą pamiątkową, na której widnieje napis:

To drzewo – długowieczny platan - posadzono 11 listopada 2008 r., dla uczczenia 90. rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. Mieszkańcy Osiedla „Służew nad Dolinką”.

W górnej części ogrodzenia okalającego Miejsce Pamięci Narodowej widnieje napis-słowa Józefa Piłsudskiego:

Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Wybór platana nie był przypadkowy. Drzewo to jest bardzo odporne na wpływy miejskiego środowiska, a o jego sile decydują korzenie. Właśnie owe korzenie postanowili inicjatorzy przedsięwzięcia wykorzystać jako symbol siły narodu.

Z okazji 95. rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską, w Miejscu Pamięci Narodowej został odsłonięty pomnik Orła Białego, projektu znanego artysty plastyka Bogusława Niedźwieckiego.

W 100-lecie odzyskania niepodległości przez RP, Orzeł Biały został umieszczony na cokole, na którym wyryte zostały nazwiska Ojców Niepodległej RP:  Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.