Skip to main content
Radosnych Świąt Wielkanocnych!
Zamknij
Z ostatniej chwili
 

Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Erwinie Ryś-Ferens

Warszawsko-Mazowiecka Rada Olimpijska oraz Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej "Służew nad Dolinką" zapraszają na odsłonięcie tablicy pamiątkowej i muralu poświęconego Erwinie Ryś-Ferens, wybitnej polskiej panczenistce. Uroczystość odbędzie się 17 maja br. o godz. 13.00, przy budynku na ul. Noskowskiego 8, w którym to Erwina Ryś-Ferens mieszkała przez wiele lat.

Erwina Ryś-Ferens, jak podaje leksykon polskich olimpijczyków, to: „trenerka, multi mistrzyni i multi rekordzistka w historii polskiego łyżwiarstwa szybkiego, medalistka mistrzostw świata i Europy, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976), Lake Placid  (1980), Sarajewie (1984) i Calgary (1988)”.

W czasie kariery sportowej reprezentowała barwy Olimpii Elbląg i Marymontu Warszawa, zdobyła 83 tytuły mistrzyni Polski oraz ustanowiła 50 rekordów kraju w łyżwiarstwie szybkim. Trzykrotnie zdobywała brązowe medale mistrzostw świata: w 1978 i 1985 w wieloboju sprinterskim oraz w 1988 w wieloboju.

W 1979 ukończyła studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Pracowała m.in. jako zastępca dyrektora departamentu w mazowieckim urzędzie marszałkowskim, a także na stanowisku głównego specjalisty w Urzędzie m.st. Warszawy. Od 2002 r. aż do 2022 r. była nieprzerwanie radną Sejmiku mazowieckiego.

Odznaczona m. in. srebrnym i brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Aktywna działaczka sportowa (członek zarządu PKOl) i społeczna (Warszawa).

Zmarła w wieku 67 lat, 20 kwietnia 2022 roku.