Skip to main content
Radosnych Świąt Bożego Narodzenia!
Zamknij
Z ostatniej chwili
 

30-lecie Spółdzielni Mieszkaniowej "Służew nad Dolinką"

PIĘKNIE I FUNKCJONALNIE

Osiedle „Służew nad Dolinką” jest jednym z najbardziej urokliwych i rozpoznawalnych miejsc w Warszawie. Charakterystyczna architektura, dużo terenów zielonych, atrakcyjne usytuowanie przy Parku Dolinka Służewska, a także sąsiedztwo z wieloma ciekawymi instytucjami, nadają Osiedlu niepowtarzalny urok.

Miłym wyróżnikiem są również związane ze światem muzyki nazwy osiedlowych ulic. Ich patronami są wybitni kompozytorzy: Wolfgang Amadeusz Mozart, Jan Sebastian Bach, Zygmunt Noskowski oraz Józef Elsner. Mamy tu również ulice Sonaty i Batuty.

Nasze Osiedle to nie tylko miejsce, do którego wraca się wieczorem po pracy. To również rozbudowywana przez lata infrastruktura usługowo-handlowa, społeczna, oświatowa, kulturalna i sportowo-rekreacyjna. Mieszkańcy doceniają świetne skomunikowanie Osiedla z pozostałymi rejonami miasta.

Spółdzielnia dba nie tylko o komfort zamieszkania, ale także o bezpieczeństwo. W ramach programu „Bezpieczny Służew” Spółdzielnia wprowadziła wiele rozwiązań dla poprawy bezpieczeństwa, w tym wysokiej jakości system monitorowania. Łącznie w budynkach i na całym terenie Spółdzielni zamontowanych jest blisko 500 kamer. Organizowane są również spotkania mieszkańców z przedstawicielami policji i straży miejskiej, a w biurze Spółdzielni został uruchomiony punkt konsultacyjny policji.

W swojej dotychczasowej działalności Spółdzielnia dużą wagę przywiązuje do inwestycji o charakterze społecznym, służących wszystkim mieszkańcom. W roku 2015, oddano do użytku „Przedszkole Małego Kopernika”, które jest bezpłatne (za wyjątkiem opłat za posiłki dla dzieci).

W zakończonej w 2017 roku inwestycji przy ul. Mozarta 1, oprócz mieszkań, garażu i biura Spółdzielni, znalazło się również miejsce dla Klubu Seniora, świetlicy środowiskowej, sali konferencyjnej i publicznej biblioteki z czytelnią. Mieszkańcy mogą tu spędzać miło czas na pięknych tarasach, czytając prasę lub korzystając z zajęć oferowanych przez Klub Seniora. W najnowszej inwestycji „Sonata nad Dolinką”, która będzie oddana do użytku w tym roku, będzie zlokalizowana przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej.

W miarę możliwości finansowych Spółdzielnia inwestuje także w infrastrukturę sportową i rekreacyjno-wypoczynkową. Kilkanaście lat temu oddano do użytku nowoczesne boisko przy ulicy Noskowskiego, obok którego znajduje się siłownia plenerowa i boisko do gry w siatkówkę.

Na terenie Osiedla są również inne siłownie plenerowe, boiska do gry w piłkę nożną oraz teren rekreacyjno-wypoczynkowy „Górki Służewskie” z placem zabaw dla dzieci, linarium, boiskiem do gry w siatkówkę, siłownią plenerową i największą atrakcją – podświetlanymi, „tańczącymi” fontannami. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na Służewie. Na Osiedlu jest łącznie 16 placów zabaw dla dzieci.

NOWE INWESTYCJE MIESZKANIOWE

Do roku 2002 Spółdzielnia prowadziła jedynie działalność eksploatacyjną, ale już w 2003 roku rozpoczęto nowe inwestycje mieszkaniowe. Od tego czasu Spółdzielnia wybudowała 5 nowych budynków mieszkalnych. Były to kolejno inwestycje przy ul. Noskowskiego 2 (oddany do użytku w 2005 r.), Puławskiej 255 (2009 r.), Puławskiej 255A (2010 r.), Elsnera 34 (2012 r.) i Mozarta 1 (2017 r.). W trakcie realizacji jest kolejna inwestycja – „Sonata nad Dolinką”, która zostanie oddana do użytku w 2021 roku. W ramach tej inwestycji powstały schody ruchome do stacji metra Służew. Przy nowym budynku będzie także winda, którą mieszkańcy będą mogli zjechać z poziomu chodnika bezpośrednio na stację metra. W nowym budynku będzie zlokalizowana przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej dla mieszkańców.

ZIELONE OSIEDLE

Chlubą Spółdzielni jest okazała zieleń. Osiedle jest jednym z najbardziej zielonych miejsc na mapie Warszawy. Rośnie tu ponad 3 000 drzew, w większości liściastych. Na cały drzewostan osiedlowy składa się nie tylko piękny i wartościowy starodrzew, ale również młode drzewa, które są regularnie dosadzane. Obszar Spółdzielni jest również bogato obsadzony krzewami i żywopłotami. W ubiegłym roku rozpoczęto ukwiecanie terenu Osiedla zakładając łąki kwietne.

Osiedle poza swoimi mieszkańcami ma jeszcze innych lokatorów, to ptaki, których jest bardzo dużo dzięki sąsiedztwu z parkiem Dolinka Służewska. Gniazduje tu kilkadziesiąt gatunków ptaków, dla których na terenie Osiedla rozmieszczono blisko 100 budek lęgowych oraz 20 schronów dla nietoperzy. Na Osiedlu spotkać możemy także jeże i wiewiórki, a na terenie pobliskiego Parku Dolinka Służewska – jeszcze inne, liczne gatunki dzikich zwierząt.

Dodatkowy urok Osiedlu nadaje malownicze usytuowanie w bliskim sąsiedztwie Parku Dolinka Służewska, przez który przepływa Potok Służewiecki, zwany dawniej Sadurką. Teren Parku jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców.

Piękne, zielone Osiedle, to także dzieło mieszkańców, którzy corocznie przygotowują i zgłaszają imponujące kompozycje roślinne oraz aranżacje kwiatowe do konkursu „Na najpiękniej ukwiecony balkon i najładniej zagospodarowane otoczenie budynku”.

SPÓŁDZIELNIA I JEJ MIESZKAŃCY

Spółdzielnię tworzą jej mieszkańcy. Na Osiedlu podejmowane są różne działania mające na celu integrację społeczności osiedlowej. Tradycją stały się majowe pikniki rodzinne, organizowane wspólnie ze Służewskim Domem Kultury. Bogaty jest program zajęć w Klubie Seniora „Służewiak”, który niedawno otrzymał z rąk Prezydenta m.st. Warszawy oraz Warszawskiej Rady Seniorów certyfikat „Miejsce przyjazne seniorom” za realizowane, jeszcze przed pandemią, cykle koncertów, wystaw malarskich i fotograficznych, zabaw tanecznych oraz prelekcji tematycznych, zajęcia jogi, czi-kungu, pilatesu, gimnastyki rehabilitacyjnej, rękodzieła, języka angielskiego i siatkówki-posiadówki. Seniorzy mają możliwość grać w Klubie w ping-ponga, brydża i gry planszowe, a także brać udział w zajęciach klubu fotograficznego „KADR 50+”. Dodatkowo Seniorzy na tarasie pielęgnują Społecznościowy Ogród Mozarta.

Dzieci i młodzież mogą rozwijać umiejętności sportowe na treningach Osiedlowego Klubu Sportowego „Służew”, którego drużyny piłkarskie zdobyły w minionych latach ponad sto kilkadziesiąt pucharów.

Mieszkańcy kultywują również pamięć historyczną, obchodząc wspólnie na terenie Osiedla ważne dla naszej Ojczyzny wydarzenia historyczne, związane z kolejnymi rocznicami odzyskania niepodległości przez RP oraz z wybuchem Powstania Warszawskiego.

Na Służewie nad Dolinką mieszkało i mieszka wiele wybitnych osobowości: twórców kultury, naukowców i ludzi mediów. Nie będziemy tutaj wymieniali ich nazwisk – choć nie wyobrażamy sobie Osiedla bez mieszkających w nim pisarzy, kompozytorów, malarzy i grafików, architektów i fotografików, znakomitości ludzi nauki, sportu i wielu, wielu innych dziedzin życia. Poeta Zbigniew Jerzyna mawiał, że Służew nad Dolinką to wręcz „artystyczne zagłębie”.

Wielu z naszych sąsiadów w ciągu ćwierćwiecza włączało się z życie społeczności, służąc jej swymi talentami oraz pomysłami lub pomagając w ich realizacji. Niektórzy wybierali pracę na naszym Osiedlu licząc na izolację od miejskiego zgiełku i bliski kontakt z przyrodą. Tak właśnie postępował wybitnej sławy artysta, Zdzisław Beksiński, który przez wiele lat mieszkał i tworzył w budynku przy ul. Sonaty 6. Artysta odszedł w tragicznych okolicznościach w roku 2005. Obecnie, w przejściu budynku przy ul. Sonaty 6 znajduje się mural poświęcony Zdzisławowi Beksińskiemu, autorstwa Piotra Janowczyka. Na muralu widnieją wymowne słowa: „Zdzisław nie żyje – Od lat malował śmierćA gdy po niego przyszła narysował ją kto inny”.

DOBRY SĄSIAD TO PODSTAWA

Osiedle Służew nad Dolinką ma wspaniałych sąsiadów. To instytucje i wspólnoty o wyjątkowym charakterze. Z wieloma z nich Spółdzielnia blisko współpracuje, wspierając wszystko co poprawia komfort zamieszkiwania, dobry nastrój mieszkańców i wizerunek całej społeczności.

Wyjątkowym i bardzo znanym miejscem jest Służewski Dom Kultury mieszczący się przy ul. Bacha 15. To placówka Urzędu m.st. Warszawy Dzielnicy Mokotów, z którą Spółdzielnia utrzymuje bliską, przyjacielską współpracę. Odbywa się tam wiele imprez kulturalnych: wernisaże, wystawy malarstwa i fotografii, koncerty, przedstawienia teatralne oraz spotkania ze znanymi ludźmi a także zajęcia edukacyjne prowadzone ze szczególnym akcentem na działania proekologiczne, na które ochoczo uczęszczają dzieci i młodzież. Dyrektorem SDK od wielu lat jest Pani Ewa Willmann.

Niezwykłym miejscem na Służewie, otwartym na ludzi, świat i kulturę, jest Klasztor i Kościół oo. Dominikanów przy ul. Dominikańskiej 2. Dominikanie pojawili się na Służewie w latach 30. ubiegłego wieku. Kamień węgielny pod budowę klasztoru poświęcono 20 kwietnia 1936 r. Przeorem Klasztoru jest obecnie o. Jakub Kruczek, a proboszczem parafii, która obejmuje blisko 22 tysiące mieszkańców, jest o. Krzysztof Michałowski. Ojcowie Dominikanie są inicjatorami wielu inicjatyw i wydarzeń przeznaczonych dla społeczności lokalnej. W Kościele św. Dominika znajduje się obecnie oryginał figury św. Jana Nepomucena, której kopię zobaczyć można na skrzyżowaniu Doliny Służewieckiej z ulicą Nowoursynowską. Św. Nepomucen jest opiekunem mieszkańców Służewa od 1864 r.

Niedaleko Osiedla usytuowana jest także druga niezwykła parafia – św. Katarzyny, najstarsza w granicach Warszawy, erygowana w 1238 r.

Mieszkańcy Osiedla mają także możliwość korzystania z oferty Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA), instytucji, której zadaniem jest rejestrowanie najbardziej wartościowych wydarzeń polskiej kultury, digitalizacja dziedzictwa kulturowego oraz realizacja programu zachowania, rozbudowy i udostępniania zgromadzonych zasobów dziedzictwa narodowego. FINA jest narodową instytucją kultury, a w jej ofercie znajdują się między innymi liczne koncerty, projekcje filmowe, warsztaty, a także projekty edukacyjne. Mieści się przy ul. Wałbrzyskiej 3/5. W roku 2014 budynek Instytutu przebudowano i unowocześniono.

Na terenie Osiedla i w jego pobliżu znajdują się też liczne placówki oświatowo-wychowawcze, z którymi Spółdzielnia współpracuje: Szkoła Podstawowa nr 46 im. Stefana Starzyńskiego z siedzibą przy ul. Wałbrzyskiej 5 i oddziałem przy ul. Podbipięty 2, Szkoła Podstawowa nr 107 im. Bronisława Malinowskiego przy ul. Nowoursynowskiej 210/212, szkoły Fundacji Edukacyjnej „Varsovia” przy ul. Bacha 2, Przedszkole nr 67 „Służewiaczek” przy ul. Sonaty 6A, Przedszkole nr 80 „Słoneczna Dolinka” przy ul. Łukowej 4, a także „Przedszkole Małego Kopernika” przy ul. Batuty 7B.

Niedaleko Osiedla znajduje się słynny Tor Wyścigów Konnych na Służewcu. Tor został wybudowany w latach 1937-1939, według projektu wybitnego architekta – hrabiego Zygmunta Plater-Zyberka. Otwarty 3 czerwca 1939 r., był wówczas najnowocześniejszym i największym torem wyścigów konnych w Europie.

JAK NAS WIDZĄ INNI?

W ciągu trzydziestu lat działalności Spółdzielnia zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Otrzymała m.in. „Superwiktorię” i dwukrotnie „Wiktorię” – Znak Jakości Przedsiębiorców, jako nagrodę za budownictwo niekomercyjne. Jest również trzykrotną laureatką prestiżowego „Medalu Europejskiego” przyznawanego przez Business Centre Club.

Spółdzielnia aktywnie uczestniczy w ruchu spółdzielczym. W ramach tej współpracy w roku 2014 Osiedle odwiedziła grupa spółdzielców z Indii, a w czerwcu 2018 r. – przedstawiciele Rady Cooperatives Europe. Osiedle wizytowały również delegacje studentów z Chin, inżynierów z Danii oraz samorządowców z Norwegii.

Spółdzielnia inicjowała i organizowała również liczne spotkania i konsultacje międzyspółdzielcze w tematyce przekształceń własnościowych gruntów, gospodarki odpadami komunalnymi oraz zmian w ustawach spółdzielczych. Spółdzielnia została wyróżniona specjalną odznaką przyznaną w roku 2019 przez Krajową Radę Spółdzielczą za zasługi dla spółdzielczości.

30 LAT DLA WAS I Z WAMI

Wszystkie dokonania Spółdzielni w przeciągu 30-lecia istnienia nie byłyby możliwe bez zaangażowania i poparcia członków, którzy podejmowali decyzje na Walnych Zgromadzeniach, posiedzeniach Rady Nadzorczej oraz działając w Komitetach Domowych.

Zaufanie członków i wsparcie dla działań organów statutowych to podstawa wszystkich trzydziestoletnich osiągnięć i sukcesów Spółdzielni. Niebagatelna była także rola pracowników Spółdzielni, w tym pracowników technicznych, terenowych i gospodarzy domów, którzy na co dzień dbali o porządek i dobry stan techniczno-estetyczny budynków i terenu Osiedla.

 

Grzegorz Jakubiec, prezes Zarządu SM „Służew nad Dolinką”:

Od trzydziestu lat pracujemy i służymy naszym Mieszkańcom w myśl zasady, że Osiedle ma być piękne i funkcjonalne.

Przez tych ostatnich 30 lat wspólnie dokonaliśmy poprawy warunków zamieszkiwania i wyglądu Osiedla. Dziękujemy za zaufanie, którym obdarzyli nas Państwo w tym okresie. Wierzę, że nasze wspólne działania przyczynią się do dalszego rozwoju Osiedla. Ze swej strony zapewniam, że razem ze współpracownikami dołożę wszelkich starań w pracy na rzecz Mieszkańców. Dużo mamy jeszcze do wykonania, ale wspólnymi siłami na pewno zrealizujemy wszystkie plany i zamierzenia.